Udajemy się do Gruzji, by upamiętnić ofiary wojny

- Wraz z przedstawicielami Litwy i Łotwy odwiedzimy Gruzję w 10. rocznicę rosyjskiej agresji, by wspólnie upamiętnić ofiary wojny. To gest solidarności z państwem i narodem gruzińskim - powiedział Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas briefingu prasowego.

Dodał, że wspólnie z gruzińskimi władzami pragną przypomnieć światu o tym, co wydarzyło się w sierpniu 2008 r., o pogwałceniu niepodległości Gruzji, tragedii tysięcy rodzin wypędzonych z miejsc zamieszkania, setkach zabitych i rannych.

- Chcę przypomnieć o pierwszej w powojennej historii Europy militarnej agresji sąsiedniego kraju na suwerenne państwo i o trwającej po dziś dzień okupacji jego terytorium - oznajmił.

Odnosząc się do formuły wizyty wskazał, że chcą przypomnieć o historycznej wizycie Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w sierpniu 2008 r.

- Odbyła się ona wspólnie, z udziałem prezydentów Estonii, Litwy i Ukrainy oraz premiera Łotwy i była bezprecedensowym wyrazem wsparcia niepodległości Gruzji w pierwszych dniach agresji rosyjskiej na ten kraj - powiedział.

Lista aktualności