To były rozmowy trudne, ale bardzo dobre

- Za nami maraton dyskusji, sporów, argumentacji i negocjacji. To były rozmowy trudne, ale bardzo dobre, które skutkują szansami rozwojowy dla Polski, a także dobrym planem odbudowy dla całej Europy - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Dodał, że 750 mld zł to ogromny zastrzyk finansowy na najbliższych kilka lat.

- Polska na pewno liczy się dużo bardziej, niż jeszcze kilka lat temu. Nie mamy tylko głosu doradczego, ale głos decydujący albo współdecydujący. Poprzez naszą politykę, rozmowy i negocjacje, postawiliśmy weto dla skąpstwa oraz dla tych, którzy chcieli podziału Europy na tę słabszą i tę wyżej rozwiniętą - oznajmił.

Podkreślił, że „nasza siła, skuteczność, umiejętność budowania sojuszy pokazała, że jesteśmy dzisiaj w jednej Europie”.

- Polska, wraz z innymi partnerami, doprowadziła do tego, że mamy dzisiaj bardzo dobry budżet dla Europy. Nie tylko wieloletnich ram finansowych, ale również dodatkowo Fundusz Odbudowy. To były dobre, twarde, niełatwe negocjacje, które przyniosły ogromny sukces Polsce i znakomite szanse rozwojowe w wielu obszarach - stwierdził.

Wicepremier Piotr Gliński dodał, że „ten szczyt, który zakończył się świetną konkluzją dla Polski, potwierdza, iż nasz kraj jest partnerskim podmiotem w Unii Europejskiej”.

- Przełamaliśmy różne kryzysy, które groziły UE w związku z brakiem uzgodnienia budżetu europejskiego oraz Funduszu Odbudowy. Te konkluzje były potrzebne, abyśmy szybko mogli wejść ponownie na ścieżkę wzrostu, utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, aby Europa znowu mogła wyznaczać trendy rozwojowe na świecie - mówiła Wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Podkreśliła, że wynegocjowany kontrakt jest bardzo dobry dla całej Europy i niezwykle korzystny dla Polski.

- To konkretne pieniądze, które mogą wesprzeć najbardziej potrzebujące regiony. Wyrównywanie poziomu to jedna z fundamentalnych zadań, bo chcemy realizować europejską zasadę zrównoważonego rozwoju. Ten sukces cieszy nas wszystkich - powiedział Wicepremier Jacek Sasin.

Lista aktualności