Tarcza Antyinflacyjna będzie rozwijana

14 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Podczas konferencji Premier przedstawił pakiet działań w związku z Tarczą Antyinflacyjną.

- Robimy wszystko, co się da, co jest w naszej mocy, aby złagodzić ból inflacji, aby zmniejszyć koszty dla polskich rodzin. Nad polskimi rodzinami chcemy rozpostrzeć antyinflacyjny parasol, aby w sposób łagodny przejść przez najbliższe kwartały - powiedział.

Przedstawił konkretne działania w walce z inflacją jak m.in. obniżenie VAT na żywność czy gaz.

- Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stawki 0 proc. VAT na żywność. Znosimy podatek VAT za gaz z 23 proc. do 8 proc. na okres pierwszych trzech miesięcy przyszłego roku. To duży koszt dla budżetu, ale korzyść dla obywateli - oznajmił.

W skład Tarczy Antyinflacyjnej wchodzą takie elementy jak:

  • Emerytura bez podatku;
  • Niższy VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło;
  • Niższa akcyza na paliwo i zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
  • Dodatek osłonowy, który dziś rozszerzamy do kwoty od 500 do nawet 1400 zł;
  • Niższe podatki dzięki zwiększeniu kwoty wolnej dla 18 milionów Polaków;
  • Dodatkowo każda emerytura do poziomu 2500 zł będzie bez podatku.;
  • W budżetach rodzin z 4 dzieci zostanie łącznie 335 mln zł. Rząd dokłada do tego rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 000 złotych na każde drugie i kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia;
  • Niezależnie od tego dziś wysłaliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o kolejną obniżkę VATu na paliwa.

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił przedsięwzięcia realizowane w celu pomocy polskim rolnikom.

- Przyśpieszyliśmy budowę holdingu spożywczego, tego, który ma łamać zmowy cenowe, bo niestety takie się bardzo często zdarzały. Również wspomagamy rolników m. in. w przygotowaniu planów bioasekuracji - powiedział.

Wymienił  korzyści dla rolników płynące z programu Polski Ład dla Polskiej Wsi.

- Polski Ład dla Polskiej Wsi to także system ubezpieczeń. Środki finansowe, które są przeznaczone dla rolnictwa będziemy chcieli przeznaczyć na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych. Zachęcam wszystkich rolników do kompleksowych ubezpieczeń - zaznaczył.


Lista aktualności