Tarcza Antyinflacyjna 2.0 przegłosowana

W Sejmie w czwartkowe popołudnie odbyło się wystąpienie Premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów odniósł się oraz omówił najważniejsze zmiany związane z wprowadzaniem Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Rodzina jest najważniejsza.

- Dla rodziny (2+2) obniżka VAT do 0% na żywność to oszczędność ok. 53 zł miesięcznie. Jeżeli taka rodzina korzysta z samochodu, to kolejne 48 zł. Jeżeli korzysta z prądu i gazu, w zależności od tego, czym ogrzewa dom, to korzyść od 65 do 200 zł. Dbamy o polskie rodziny, obniżamy podatki. Państwo działa maksymalnie skutecznie, żeby chronić przed skutkami pandemii, przed skutkami globalnego kryzysu, przed skutkami inflacji i ochronimy Polaków - powiedział.

Prawo i Sprawiedliwość podejmuje konkretne działania i wdraża je w życie, szczególnie w trudnym dla każdego czasie.

- Dziś stajemy u progu kryzysu globalnego, postpandemicznego, inflacyjnego. Słabi politycy szukają wymówek, politycy odpowiedzialni szukają rozwiązań. My te rozwiązania konsekwentnie wdrażamy. To rzeczywistość, z którą walczymy - oznajmił.

Padły też słowa w stronę opozycji, w których Premier porównał działania polityków.

- Wy, posłowie Platformy, PSL-u, zrobicie wszystko, żeby wstawić się w obronie brukselskich elit, warszawskich salonów, to jest wasza polityka. Tymczasem my myślimy o wszystkich sprawach polskich, bo mamy obowiązki polskie - zaznaczył.

Nadchodzące tygodnie będą dużą zmianą i pomocą dla obywateli.

- Polski Ład i Tarcza Antyinflacyjna, w tych bardzo trudnych najbliższych tygodniach, obronią Polaków. Obniżamy VAT na podstawowe produkty spożywcze, obniżamy akcyzę i VAT z 23% na 8% na paliwo. To właśnie wpływ realnej polityki, aby ulżyć Polakom - powiedział.

Sejm przyjął projekt ustawy Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, dotyczących obniżenia stawek podatku VAT od 1 lutego 2022 r. na: żywność - do 0%, nawozy - do 0%, gaz - do 0%, prąd i ciepło - do 5%, paliwa - do 8%. 


Lista aktualności