Szczepionka to przełom na tle zdrowotnym i gospodarczym

- W drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski. Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

- COVID-19 każdego dnia zbiera swoje śmiertelne żniwo. Nie mamy na niego lekarstwa, ale mamy szczepionkę - mówił.

Dodał, że w pierwszym tygodniu przyszłego roku Europejska Agencja Leków prawdopodobnie zatwierdzi drugą szczepionkę, którą także mamy zamówioną.

- Święta w tym roku są czasem szczególnym, który może okazać się punktem zwrotnym, punktem przełomowym, bo właśnie od szczepień będzie zależeć zwalczenie wirusa i pandemii, która masakruje świat - zaznaczył.

Wskazywał, że to od naszej odpowiedzialności zależy, czy w kolejnych latach święta Bożego Narodzenia spędzimy z bliskimi.

- Żeby te Święta były bezpieczne, zadbajmy o to, żeby odbyły się one w bardzo wąskim gronie, w gronie najbliższej rodziny - apelował.

Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że „26 grudnia do Polski przyjedzie 10 tys. sztuk szczepionek, a do końca stycznia będziemy mieli 1,5 mln”.

- Grupa zerowa powinna zostać zaszczepiona jak najszybciej, aby sprawnie przejść do szczepień powszechnych - dodał.


Lista aktualności