Stabilność, suwerenność i bezpieczeństwo to zasady polityki międzynarodowej

- Musimy znaleźć odpowiedzi na bardzo wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa, ale także z zagrożeniem hybrydowym i prowokacjami - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalwem Karpaczu.

Zaznaczył, że jedną z wspólnych odpowiedzi Ukrainy i Polski jest platforma krymska, a poprzez tę platformę dajemy wyraz szacunku dla prawa międzynarodowego, dla suwerenności państw - w tym przypadku też dla integralności państwa ukraińskiego.

- Metod którymi posługuje się Rosja jest wiele. Dezinformacja, prowokacje, cyber ataki, manewry wojskowe na wielką skalę. Dlatego ważne jest wsparcie dla suwerenności państw wokół nas. Polska jest pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy - mówił.

Poinformował, że z Premierem Ukrainy rozmawiali również o Nord Stream 2, który jest formą współpracy między Rosją i Niemcami, a ona prowadzi do zmniejszenia roli tranzytu przez Ukrainę, przez Polskę.

- Mamy też wiele trudnych tematów z Ukrainą. Muszą zostać umożliwione ekshumacje i wyjaśnienia związane z ludobójstwem na Wołyniu. To taka niezabliźniona rana. Bardzo trudny temat od którego my nie ustąpimy, bo musimy tę prawdę historyczną ujawnić - podkreślał.

Zwrócił uwagę, że wygrane spory z Niemcami przed TSUE dot. gazociągu OPAL uniemożliwiły monopolizację przesyłu gazu przez Gazprom, przez Rosję i były to dobre decyzję.

- Stabilność, suwerenność i bezpieczeństwo, to nie tylko hasła, to także zasady polityki międzynarodowej, którymi kieruje się Polska. Wierzę, że z naszymi partnerami z Ukrainy będziemy dbali o te wartości w polityce międzynarodowej - dodał.

Lista aktualności