Spotkanie z Piotrem Naimskim w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się spotkanie polskich europosłów (tzw. Klubu Polskiego) z Piotrem Naimskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Spotkanie prowadził Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Wśród poruszonych kwestii znalazły się m.in. przyszłość ETS, propozycje zmian zawarte w Pakiecie Zimowym, działania Polski na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, plany inwestycyjne w obszarze elektroenergetyki.

Podczas spotkania Minister Naimski podkreślił, że celem polskiego Rządu jest rzeczywiste zróżnicowanie źródeł i rodzajów dostaw. 

- Mając gazoport, mamy możliwość uczestniczenia być może już niebawem w globalnym rynku gazu skroplonego. Chcemy mieć też gaz z norweskiego szelfu, tam aktywny jest teraz PGNiG. To będzie konkurencja między cywilizowanymi dostawcami, źródłami a nie z administracyjną ceną rosyjską - zaznaczył.

Wśród poruszanych w czasie spotkania tematów pojawiła się także sprawa skargi PGNiG na decyzję KE pozwalającej Gazpromowi uzyskać dostęp do 80-90% zdolności przesyłowych na gazociągu Opal.

- Gazprom występuje w tej sprawie po stronie KE. To symboliczne zarysowanie linii sporu - ocenił Sekretarz Stanu w KPRM Piotr Naimski.

 

Lista aktualności