Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Grzogorza Pudy z funkcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Chcecie dzisiaj rozmawiać o polskiej wsi. Nawet się nie dziwię, bo polska wieś, polskie rolnictwo to największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP, partii które odpowiadają za tzw. transformację - mówił Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

Zaznaczył, że dla Prawa i Sprawiedliwości polska wieś jest rezerwuarem ogromnych wartości, tradycji, wiary i kultury, ale także bardzo nowoczesny sektor całej gospodarki narodowej, nadzieja na eksport oraz nasze bezpieczeństwo żywnościowe.

- To jest wielka odpowiedzialność być Ministrem rolnictwa i chcę za to podziękować Grzegorzowi Pudzie i Ministrom, którzy go poprzedzali - Ministrowi Jurgielowi i Ministrowi Ardanowskiemu za dbałość o polską wieś i polskiego rolnika - powiedział.

Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość przykłada wielką wartość do rolników, do rolnictwa, do polskiej wsi, czego nie było za czasów innych partii III RP.

- Dla Prawa i Sprawiedliwości nie ma ważniejszej sprawy niż polskie rolnictwo. W naszym programie, który realizujemy, mamy wiele rzeczy, które dla polskiej wsi są fundamentalne. To z jednej strony docenienie rolników i ich ciężkiej pracy, ale też pomoc tym, którzy dbają o polską tradycję - np. KGW, OSP - wskazywał.

Zwrócił także uwagę, że rząd PiS m.in. przez uszczelnienie systemu podatkowego, zbudował stabilny system i teraz jest wystarczająca ilość środków na rekompensaty za utracone dochody. Wspomniał tutaj problemy rolników z ASF.

- Zajmujemy się całościowo gospodarką i staramy się pomagać polskiemu rolnictwu w wymiarze niespotykanym do tej pory. Dziękuję Grzegorzowi Pudzie za pracę nad tym, żeby polski rolnik żył na godnym poziomie, bo Polska jest jedna, także dla rolników - oznajmił.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda podkreślił, że wobec polskich rolników wszyscy mamy dług wdzięczności przede wszystkim za to, że zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Zwrócił uwagę, że mimo pandemii i w przeciwieństwie do innych państw UE, w Polsce żywności nie zabrakło i to jest wielkie osiągnięcie polskich rolników i powód do podziękowań.

- Środki, jakie Rząd przeznaczył na walkę z ASF to 234 mln 446 tys. zł. Dodatkowym elementem, który usprawnia walkę z ASF jest utworzenie kolejnych, regionalnych, urzędowych laboratoriów diagnozujących ASF - przekazał.

W dyskusji wskazywał, że rząd spełnia postulaty rolników i organizacji rolniczych, m.in. te dotyczące zbywania gospodarstwa przy przejściu na emeryturę.

- To rząd PSL uznał, że pieniądze na dobrostan polskim rolnikom są niepotrzebne. Dopiero z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego wystąpiliśmy do KE o zmianę i wprowadziliśmy program Dobrostan Zwierząt - dodał.


Lista aktualności