Rządowe wsparcie w ramach Tarczy Antyinflacyjnej

- Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji. Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE - poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Ponadto, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżone zostaną stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych, obniżka VAT na gaz do poziomu 8% (z obecnego 23%) na 3 miesiące. Okres obowiązywania styczeń - marzec 2022 r.

- Od stycznia na 3 miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi. Wprowadzamy dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł, w zależności od gospodarstwa domowego, wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. - powiedział.

Podkreślił, że „będą oszczędności w administracji publicznej, większa efektywność wydatków publicznych, zablokowane zostanie tworzenie nowych etatów w administracji”.

Lista aktualności