Rząd wdraża Tarczę Antyputinowską

- Wojna na Ukrainie wywołała wiele tragedii dla jej mieszkańców. Wywołuje również ogromne problemy, turbulencje gospodarcze. Dlatego Rząd postanowił wdrożyć Tarczę Antyputinowską - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM, w której udział wzięli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk i Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Jak dodał, inflacja jest dużo wyższa niż 2 lata temu przewidywali ekonomiści.

- Będziemy skupiać się na rynku pracy, derusyfikacji polskiej i europejskiej gospodarki. Polska jest tym krajem, który inspiruje do odejścia od rosyjskiej ropy i gazu. W naszej i światowej gospodarce pojawiły się problemy związane z COVID. Następnie przy wyjściu z pandemii pojawiła się inflacja, która będzie większa przez wojnę na Ukrainie. Przed skutkami szantażu W. Putin będziemy wdrażać kolejne rozwiązania pomocowe. Głównym celem jest zapobieganie wzrostu cen, dlatego trzeba działać u źródła. Rolnicy najbardziej odczuwają skutki agresywnej polityki Rosji. Widzimy to poprzez ceny nawozów. Dlatego każdy rolnik otrzyma dopłatę 500 zł do każdego ha do 50 ha gruntów użytkowych. Dopłatę do 50 ha otrzymają rolnicy, którzy mają więcej ha. Wysokie ceny nawozów odczuwają również ich producenci. Dlatego będziemy wspierać przemysł nawozowy - oświadczył.

Zaznaczył iż, W. Putin zerwał z metodami sztuki dyplomatycznej.

- Szantaż gazowy, wojna cenowa i wojna na Ukrainie to działania, którym musimy przeciwdziałać i myśleć o kilka kroków do przodu. Zbudowaliśmy prawdziwą przestrzeń do uniezależnienia się od Rosji. Gazociąg Bałtycki i Gazoport Świnoujście, który powiększamy, to nasza nowa infrastruktura energetyczna. Poprzez te działania wprowadzimy sukcesywnie niższe ceny gazu. Przed nami czas wielkich inwestycji w naszą suwerenność i niezależność gospodarczą. Rozpoczynamy razem pełną derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki. To o czym mówiliśmy dużo wcześniej na temat Rosji Europa nareszcie zrozumiała. Robimy wszystko, aby zatrzymać Rosję. Wszyscy mamy wybór - albo stoimy po stronie wolności i suwerenności państw, albo stoimy po stronie agresywnej polityki Putina - poinformował.

- Pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby na podstawie faktur na zakupu nawozów, można było wypłacić rekompensatę. Będzie to rekompensata w wysokości około 1500 zł do jednej tony nawozu. Bardzo dziękuję Premierowi  za przygotowanie środków finansowych na pomoc rolnikom. Przygotowaliśmy uchwałę Rady Ministrów dotyczącą programu dofinansowań dla rolników, będziemy tę pomoc realizować. Może się okazać, że Ukraina nie będzie już takim producentem zbóż jak do tej pory. Dlatego wdrażając Tarczę Antyputinowską obniżenie cen paliw jest niezwykle ważne, aby realizować i kontynuować uprawy rolne w Polsce - powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

- Gdy mówiliśmy, że Gazprom rozpoczął wojnę surowcową z Europą, Unia Europejska wręcz ,,zakazała’’ używania i wspominania o tej firmie. Dziś unijne państwa patrzą na Polskę i przyznają nam rację ws. działań Gazpromu, i podnoszonych przez nich cen. Od 1 stycznia 2023r. nie będzie, już w Polsce rosyjskiego gazu. Wszystkie nasze działania z państwami bałtyckimi skoncentrowane na projekcie Baltic Pipe dadzą nam możliwość uniezależnienia się od Rosji - oznajmiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Lista aktualności