Powstanie ustawa, która pomoże w walce z suszą

- Jest przygotowana specustawa, która ułatwi walkę z suszą, bo koordynuje działania różnych resortów w tej sprawie - zapowiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wraz z prezydentem Andrzej Dudą wziął udział w konferencji w Kamionnej.

Dodał, że bardzo mu zależy, by gospodarstwa rodzinne, oparte o rodzinę, tradycję, przetrwały. Jak podkreślił, nie tylko te ogromne, dostarczające ogromnej ilości żywności, ale też bardzo zawodne i uzależnione od kryzysów.

- Gospodarzem projektu jest Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ale resort rolnictwa także odpowiada za część przygotowywanych przepisów. W ustawie będzie m.in. likwidacja pewnych przeregulowań prawnych, terminów, zaświadczeń - tłumaczył.

Oznajmił, że planowana jest także rezygnacja z dotychczasowej opłaty, która wynosi ok. 4,5 tys. złotych i zmiana na opłatę, która jest przy pozwoleniu wodno-prawnym, czyli 234 zł 88 groszy.

- Ważne, żeby ci co mają te studnie mogli je eksploatować w sposób legalny - stwierdził.

Przypomniał też, że 5 metrów sześciennych wody na dobę średniorocznie, pobierane do celów rolniczych, jest zwolnione z jakichkolwiek opłat.

- Chcemy też w nowy sposób uregulować funkcjonowanie spółek wodnych w Polsce, bardzo wzmacniając ten ruch społeczny spółek wodnych - powiedział.

Lista aktualności