Polska otworzyła swoje granice i serca

- Do wczoraj do Polski przybyło już ponad milion uchodźców z Ukrainy i nadal będzie ich przybywać, bo bombardowanie miast, wiosek, szpitali przez wojska rosyjskie wciąż trwa - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Wiceminister Maciej Wąsik.

Oznajmił, że nasi sąsiedzi potrzebują pomocy.

- Dlatego przyjęliśmy specjalną ustawę. Ustawa ma na celu zapewnienie normalnego funkcjonowania uchodźcom na terenie Polski. Polacy zdają egzamin z solidarności. Dziękuję wszystkim polskim rodzinom, które przyjęły uchodźców pod swój dach. Dzięki solidarności wielu Polaków nie musimy tworzyć specjalnych obozów dla uchodźców wojennych. Uchodźcy z Ukrainy są u nas na czas wojny bezpieczni, mogą normalnie żyć. Obywatele Ukrainy będą mogli przebywać legalnie na terenie Rzeczpospolitej przez 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia pobytu do 3 lat. Ustawa gwarantuje wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują uchodźców. Wsparcie dla polskich rodzin wyniesie 40 zł dziennie, co daje 1200 zł na miesiąc. Wsparcie finansowe jest gwarantowane na okres 2 miesięcy. Organizujemy specjalne punkty recepcyjne dla dzieci z domów dziecka z Ukrainy. Obecnie coraz więcej przybywa ich do Polski - poinformował.

Jak powiedział, Polacy bardzo konkretnie pomagają uchodźcom.

- Dzięki błyskawicznej pomocy administracji rządowej, samorządowej oraz organizacji pozarządowych rozwiązujemy największy kryzys humanitarny w Europie po II wojnie światowej. Na zasadach bilateralnych możemy liczyć na duże wsparcie ze strony Unii Europejskiej. My nie czekamy, tylko działamy od samego początku wojny na Ukrainie. Wszystkie rzeczy dla uchodźców są codziennie zbierane oraz dostarczane tym, którzy uciekają przed złem i okrucieństwem wojny. Leki, żywność i wiele innych są ciągle potrzebne - oznajmił.

- Ostatniej doby polską granicę przekroczyło 60 tys. uchodźców. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, to już ponad 1 milion Ukraińców. Niestety nie ma podstaw, aby w najbliższych dniach liczba ta malała. Znaczna część uchodźców z Ukrainy deklaruje chęć pozostania w naszym kraju. Duża większość z tych osób ma tutaj bliskich i rodziny, u których mogą się zatrzymać. Uchodźcy z Ukrainy w większości to kobiety i dzieci. Chcemy zapewnić im przez okres 18 miesięcy legalny pobyt w Polsce. Dostęp do pracy, do służby zdrowia to nasze kolejne postulaty w ustawie, która jest opracowywana - zaznaczył Minister Mariusz Kamiński.

Oznajmił, że każda osoba z Ukrainy otrzyma numer PESEL.

- Pomoże im to w korzystaniu z usług publicznych. Będą mogli zakładać legalnie firmy, czy korzystać ze służby zdrowia. Masowa, gwałtowna emigracja nie towarzyszyła nikomu w tej części świata od zakończenia II wojny światowej. Dlatego jasne jest to, że należy pomóc w ochronie zdrowia i życia matek oraz dzieci z Ukrainy - oznajmił.

- Polska otworzyła swoje granice i serca, aby schronienie u nas znaleźli uchodźcy uciekający przed zbrojną napaścią Rosji. Osoby, które przybywają do naszego kraju to w większości kobiety i dzieci - powiedziała Minister Marlena Maląg.

- Utworzony został specjalny ośrodek recepcyjny dla dzieci w Stalowej Woli. Specustawa zawiera wiele ważnych rozwiązań, które zapewnią tym dzieciom legalny pobyt w Polsce. Obywatele Ukrainy będą mogli znaleźć legalną pracę w Polsce. Mamy niskie bezrobocie oraz widzimy chęci do podjęcia pracy przez Ukraińców. Specustawa, którą przedstawiamy już w tym momencie, zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować przepisy, aby m.in. dzieci z ukraińskich domów dziecka na terenie Polski były objęte odpowiednią opieką - powiedziała.

Lista aktualności