Polska najszybciej likwiduje lukę VAT

- Media i część opozycji postanowiły zaatakować nie tylko rząd, ale przede wszystkim postanowiły zaatakować pewien etos naprawy państwa i naprawy instytucji. W ciągu tylko jednego roku ściągalność podatku VAT wzrosła o 30 mld zł - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie.

Podkreślił, że Polska jest wśród tych krajów, które według Komisji Europejskiej najszybciej likwidują lukę VAT, a ściągnięty VAT w 2020 roku wynosił 184 mld zł.

- Platforma Obywatelska podniosła podatek VAT, zabrała połowę OFE, podniosła składkę ZUS i wreszcie podniosła wiek emerytalny. W taki sposób łatała swoją dziurę VAT-owską - mówił.

Przypomniał, że w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości został obniżony VAT na kilkaset artykułów, a poprzez uszczelnienie i pogonienie mafii VAT-owskich wpływy do budżetu wzrosły o prawie 50%.

- Warto zajrzeć do statystyk podatkowych jak wyglądała ściągalność podatku VAT. I trzeba to powiedzieć głośno, że Wy zasilaliście mafie VAT-owskie, a my zasilamy polskie rodziny - zwrócił się do opozycji.

Dodał, że dane Komisji Europejskiej sprzed kilku dni nt. stabilności finansów publicznych potwierdzają, że wśród 27 państw członkowskich, Polska jest jedynym krajem, który we wszystkich parametrach ma pozytywne oceny.

- Będziemy dalej naprawiali państwo. Wierzymy w to, że Polska jest silnym, sprawiedliwym i solidarnym państwem, należącym do całego narodu, dlatego musi sprawnie realizować swoje interesy i o nie dbać - zaznaczył.Lista aktualności