Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności

- Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. To kwota ok. 750 mld zł - poinformował Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie, gdzie przedstawił informacje o ustaleniach nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli w dniach 17-21 lipca 2020 r.

Doda, że polityka twardych negocjacji, polityka asertywna, a nie poklepywanie po ramieniu, jest najbardziej skuteczna.

- Dzięki takiej polityce uzyskaliśmy największe środki w ramach UE. Polska była krajem współdecydującym podczas negocjacji w Brukseli - oznajmił.

Zaznaczył, że należymy do tych krajów, które najlepiej radzą sobie z kryzysem związanym z koronawirusem. Potrzebne były zatem dobre argumenty, aby uzyskać środki z Funduszu Odbudowy.

- Otrzymaliśmy blisko 3 mld zł dodatkowo na rozwój najmniej zamożnych polskich regionów. Nasze zwycięstwo to nie tylko zwycięstwo dla Polski - to także zwycięstwo europejskiej solidarności - stwierdził.

Podkreślił, że zdolność do budowania koalicji była fundamentem sukcesu negocjacyjnego.

- To wielki sukces polskiej dyplomacji. Dziękuję naszym partnerom z V4, z innych państw Europy Środkowej. Dziękuję całej Radzie Ministrów, wszystkim zaangażowanym w ten proces. Dziękuję wam i waszym zespołom w ministerstwach, resortach, agencjach. Mamy bardzo dobry budżet dla Polski, który oznacza wsparcie dla naszego zrównoważonego modelu gospodarczego - ocenił.

Jak dodał „mieliśmy twarde argumenty liczbowe i merytoryczne, i to one przeważyły o tym zwycięstwie”.

- Możemy być bardzo dumni ze skuteczności naszej dyplomacji, bo to wspólna sprawa i wspólne zwycięstwo - powiedział.


Lista aktualności