Polska jest liderem w ochronie klimatu

- Podczas Szczytu COP24 wypracowaliśmy wspólny cel w ramach polityki klimatycznej. Dzięki naszemu zespołowi negocjacyjnemu udało się zintegrować wszystkie stanowiska - poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodał, że od strony merytorycznej osiągnięto ogromny sukces, który będzie prowadził nas w kierunku lepszego klimatu lepszych sposobów ochrony środowiska.

- Idziemy z tym duchem, który wytyczyliśmy w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dla mnie szczególnie cenne jest przyjęcie tych inicjatyw, które Polska integrowała, bo jest w naszym interesie - oznajmił.

Podkreślił, że pokazano zdolność do integrowania bardzo wielu stanowisk, nie tylko przez wypracowane cele, ale także przez podpisane na COP24 deklaracje o sprawiedliwej transformacji klimatycznej - Just Transition, deklaracja o elektromobilności i deklaracja o lasach.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk zaznaczył, że COP24 była konferencją rekordową zarówno pod względem zaangażowania państw, jak i ilości uczestników.

- Polska, pełniąc rolę gospodarza, zadbała o to, aby wszyscy delegaci czuli się u nas dobrze - powiedział.

Poinformował, że w negocjacjach osiągnięto cele zakładane przez Polskę.

- Jesteśmy liderem w ochronie klimatu. Cieszymy się, ze wszystkie kraje wsparły i przyjęły Pakiet Katowicki - podsumował.

Lista aktualności