Polską Grupę Górniczą połączono z Katowickim Holdingiem Węglowym

- Zakończyliśmy proces łączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. Zadanie nie było łatwe, gdyż obie firmy funkcjonowały na innych układach zbiorowych, miały inne systemy wynagrodzeń. Jednak dzięki temu uratowaliśmy tysiące miejsc pracy i utrzymaliśmy stabilne wydobycie węgla energetycznego na Śląsku - poinformował Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Dodał, że w efekcie powstała największa w Unii Europejskiej grupa górnicza.

Jak podkreślił, dokapitalizowanie w wysokości 1 mld zł daje szansę na to, że zostaną wykonane inwestycje, dające pewność wydobycia i ciągłości dostaw węgla.

- PGG uzyskała dodatni wynik od października ubiegłego roku. Ta poprawa daje nadzieję na to, że w tym roku, w nowej strukturze, grupa będzie dobrze oceniona przez rynek i poradzi sobie z wyzwaniami - oznajmił.

Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski zauważył, że po połączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą, na polskim rynku węgla kamiennego pojawia się silny podmiot.

- Z tym programem weszliśmy w budowę Ministerstwa Energii oraz w proces restrukturyzacji, okres reformy polskiego górnictwa. Stabilność w sektorze węgla kamiennego jest fundamentem planowania i funkcjonowania silnej energetyki i bezpieczeństwa energetycznego Polski - zaznaczył.

Poinformował, że inwestycyjne plany związane z wydobyciem węgla odbywać się będą w oparciu o klienta.

- To inwestycje oparte na biznesplanie. Każda ściana wydobywcza ma swoje założenia biznesowe - powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski.

Lista aktualności