Polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność

- Rząd w ostatnich latach starał się przestawić „zwrotnicę” rozwoju Polski w kierunku nowoczesności i dopasować do reguł gry przyszłości. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, co rządzi dzisiejszym światem - w szczególności światem gospodarczym. To on wytycza perspektywy i daje możliwości realizacji ambicji, aspiracji narodowych i państwowych - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas IX Kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Podkreślił, że polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność.

- Coraz wyraźniej przesuwamy się w górę wartości dodanej na drabinie światowych przewag konkurencyjnych - stwierdził.

Dodał, że o wytyczaniu perspektyw i reguł gry decydują silne państw i państwa działające w różnego rodzaju wspólnotach i stowarzyszeniach, takich jak Unia Europejska.

- One zwiększają szansę wpływu tym państwom, które potrafią zrozumieć, na czym polegają reguły gry współczesnego świata. Ponadto potrafią ustawiać swój wzrost i zasady funkcjonowania instytucji w taki sposób, żeby było to optymalne dla rozwoju gospodarczego - oznajmił.

Zaznaczył jednocześnie, że polityka zagraniczna nie polega na tym, „aby ktoś poklepał nas po plecach, ale na realnym dbaniu o polskie interesy”.

- Wykonujemy nasze zobowiązania sojusznicze, budujemy Wojska Obrony Terytorialnej. O sile państw decyduje siła gospodarcza, demograficzna i siła armii. Staramy się je umacniać, usprawniać, synchronizować, aby służyły sile państwa - powiedział.

Podkreślił, że „jeśli chcemy być w gronie państw, który osiągają największe sukcesy, musimy zdać sobie sprawę z mechanizmów, które będą decydowały o państwach przyszłości, które przesuwają się w stronę kreacji, tworzenia, myśli”.

Lista aktualności