PE: Wystawa o stuleciu praw wyborczych kobiet w Polsce

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej stuleciu praw wyborczych kobiet w Polsce. Wydarzenie zorganizował wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Wystawa przypomina, że Polska była jednym z pierwszych państw europejskich, gdzie przyznano kobietom prawa wyborcze.

- Celem tej wystawy przygotowanej na stulecie niepodległości jest zwrócenie uwagi na ogromny wkład kobiet w budowę niepodległej Polski - powiedział prof. Krasnodębski. 

Wiceprzewodniczący PE zaznaczył, że wystawa prezentuje sylwetki kobiet reprezentujących bardzo różne środowiska polityczne, które angażowały się w działalność polityczną, społeczną i naukową w Polsce. 

- Kobiety dbały także o ciągłość kultury, przekazywanie tradycji, stały na straży pamięci narodowej - przypomniał prof. Krasnodębski.

Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że wystawa jest prezentowana w szczególnym dla Polski momencie. 

- Świętujemy stulecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Ta wystawa ma pokazać wkład kobiet w życie narodu i odbudowę państwowości. To właśnie kobiety odegrały ogromną rolę w budowaniu poczucia polskości wtedy gdy Polski nie było na mapie świata - mówiła wicepremier Szydło, podkreślając jednocześnie ogromną rolę kobiet w budowie Polski wolnej, niepodległej, suwerennej, która może cieszyć się z członkostwa w UE.  

- Współczesne polskie kobiety chętnie biorą udział w życiu publicznym umiejętnie łącząc to z obowiązkami rodzinnymi i to jest piękne, to element naszej polskiej tradycji - mówiła Beata Szydło, przypominając, że co trzeci polski poseł jest kobietą.

Prof. Legutko podkreślił długą historię ruchów kobiecych w Polsce, których działalność była skupiona wokół wartości rodzinnych, patriotycznych i obywatelskich. 

- W polskiej historii mieliśmy tysiące wyjątkowych kobiet, które działały na rzecz niepodległości kraju i praw obywatelskich - powiedział Ryszard Legutko.

Kurator wystawy Anna Rudek-Śmiechowska podkreśliła, że to właśnie zmiana stała się hasłem przewodnim ekspozycji i dlatego uwzględniono w niej najważniejsze zmiany postulowane przez kobiety w zakresie edukacji, nauki, życia społecznego, prawa wyborczego i prawa pracy.

- Dlatego na wystawie znajdą Państwo sylwetki m.in. 8 pierwszych posłanek, pierwszej lekarki, czy pierwszej prawniczki - powiedziała Rudek-Śmiechowska.

Na wystawie znalazły się także aktualne dane dotyczące sytuacji kobiet. Wynika z nich m.in. że Polska jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Lista aktualności