Obywatele muszą być silniejsi w swoich małych ojczyznach

- Jesteśmy głęboko przekonani, że przewietrzenie samorządów jest potrzebne. Oczywiście jest wielu dobrych samorządowców i nikt nie chce wypychać ich z życia publicznego. Ktoś, kto był dobrym wójtem lub burmistrzem, może pójść wyżej i być dobrym starostą. Dla ludzi uczciwych i odpowiednio przygotowanych do pracy, miejsca wystarczy - powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu Białystok.

- Układy na poziomie gmin i miast nie służą dobremu funkcjonowaniu, ani prawom obywateli. Stykają się oni z czymś, co często nie jest już samorządem, a korporacją ludzi, którzy rządzą. Chcemy to zmienić, aby obywatele byli w swoich małych ojczyznach dużo silniejsi, niż są obecnie - dodał.

Prezes PiS poinformował, że planowane jest zwiększenie uprawnień kontrolnych rad wójtów i burmistrzów. Ocenił, że obecnie funkcjonujący nadzór jest na granicy fikcji, a władza, która nie jest kontrolowana, staje się władzą złą.

Zapowiedział też, że niebawem powołani zostaną specjalni pełnomocnicy do spraw wyborów.

Pytany o relacje z Białorusią, Prezes PiS oznajmił, że przy próbach ocieplenia stosunków z sąsiadami, władze Polski pamiętają o mieszkających tam Polakach i czynione są wszelkie działania, które mają unormować ich sytuację.

W sprawie ewentualnej budowy lotniska na terenie Białegostoku, odpowiedział:

- Polska nie powinna być prowincją, a obecnie nasze lotniska są początkiem drogi do innych dużych lotnisk. Nie możemy się na to godzić. Jesteśmy dużym, europejskim krajem i powinniśmy dążyć do tego, aby być nim w pełnym tego słowa znaczeniu. Potrzebne jest nam wielkie, międzynarodowe lotnisko - podsumował Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Lista aktualności