Narodowy Program Szczepień przeciw koronawirusowi

- Uruchomiliśmy proces rejestracji podmiotów leczniczych, które chcą wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19. Można się zgłaszać poprzez stronę internetową: formularze.ezdrowie.gov.pl. Tam znajdują się wszystkie warunki i wyjaśnienia. Zgłoszenia można składać do 11 grudnia - powiedział Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w KPRM.

Zaznaczył, że 15 grudnia pojawią się informacje o wszystkich punktach, gdzie można się zaszczepić.

- Chcemy, aby takie punkty były w każdej gminie - oznajmił.

Do udziału w programie mogą zgłaszać się:
 • przychodnie (POZ, AOS),
 • lekarze prowadzący samodzielną praktykę,
 • szpitale,
 • szpitale rezerwowe.

- Zakładamy, że w tej operacji weźmie udział ok. 50 tys. osób z personelu medycznego. Chcemy, żeby ten program nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni, POZ, by to było jak najmniej uciążliwe. Podmioty muszą zagwarantować pracę co najmniej 5 dni w tygodniu z minimum jednym zespołem prowadzącym szczepienia na dyżurze - mówił.

Przekazał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny.

- Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że zespół szczepienny przyjedzie i wykona szczepionkę na miejscu - wskazał.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami.

- Chcemy, aby zgłosiło się jak najwięcej zespołów. Zwracam uwagę, że nie ma wymogu, aby podmiot miał kontrakt z NFZ. Mamy pełną dowolność. Ważnym aspektem jest bezpieczeństwo - zarówno szczepień, jak i warunków - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Zapewnił, że każdy zespół będzie mieć koordynatora, który będzie pilnował kolejności, zgłoszeń na szczepienie i weźmie na siebie obowiązki sprawozdawcze.

Lista aktualności