Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

- Naszym najważniejszym celem jest przeprowadzenie w 2021 roku programu szczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji. To jest największe i kluczowe wyzwanie dla Polski - powiedział Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w KPRM.

Dodał, że zadaniem rządu jest doprowadzenie szczepionek sprawdzonych i bezpiecznych. Jak mówił, "cała operacja musi odbyć się w jak najkrótszym czasie, szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne, a cały proces przyjazny dla obywatela".

- Chcemy jak najszerzej przeprowadzić konsultacje projektu strategii szczepień przeciw COVID-19. Do soboty będziemy zbierali wszystkie uwagi, by we wtorek za tydzień rząd przyjął oficjalny dokument. Te konsultacje są bardzo ważne, ponieważ będzie to jedno z największych, jeśli nie największe wyzwanie w roku 2021. Dobrze, abyśmy do niego przystąpili w duchu narodowej zgody - stwierdził.

Zaznaczył, że Narodowa Strategia Szczepień to 34-stronicowy dokument podzielony na 9 rozdziałów, poświęconych m.in. skuteczności i bezpieczeństwu szczepionek na koronawirusa.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił, jakie grupy będą szczepione w pierwszej kolejności.

- Zaczynamy od medyków, osób starszych, służb mundurowych, bo tam jest największe ryzyko zarażenia się, bądź konsekwencji przechodzenia choroby COVID-19 - oznajmił.

Podkreślił, że pakiet ten jest kompleksowy.

- Będziemy tworzyli specjalny serwis poświęcony szczepieniom, by każdy obywatel mógł zdobyć niezbędną wiedzę na ten temat. Dodatkowo będzie uruchomiona również infolinia - poinformował.

Profesor Norbert Maliszewski podkreślił, że szczepionka może być punktem zwrotnym, który pozwoli na powrót do normalności. 

- Warunkiem jest jednak to, aby jak największa część społeczeństwa się zaszczepiła. Będziemy starali się Państwa do tego przekonać - powiedział.

Lista aktualności