Narodowy Program Szczepień jest coraz bardziej wydajny

- Mamy łącznie do Polski dostarczonych ponad 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych, których jest 509, trafiło 456 tys. szczepionek - powiedział Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w KPRM.

Jak dodał „zachowujemy 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski tak, aby pacjent, który otrzymuje pierwszą dawkę miał gwarancję, iż otrzyma drugą. Tylko wtedy uzyskuje on pełną odporność”.

- W drugim tygodniu, który właśnie minął, zaszczepionych zostało 150 tys. osób, a jednego dnia 50 tys. szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny - mówił.

Zapowiedział, że do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie 250 tys. osób.

- 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80. roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów, zaś 22 stycznia uruchomimy możliwość umawiania konkretnych terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia - podkreślił.

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek szczepionki i będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. W tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia - oświadczył.

Zaznaczył, że w sześciu największych polskich miastach, w szpitalach tymczasowych zostaną uruchomione dodatkowe punkty szczepień, gdzie szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapewniła, że "mieszkańcy DPS-ów będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają".

Zwróciła uwagę, że pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje COVID-19. Dlatego - jak dodała - rządowe rozwiązania miały na celu zabezpieczanie bieżącego funkcjonowania DPS-ów m.in. dostarczenie niezbędnego sprzętu ochronnego. Poinformowała, że na ten cel rząd przeznaczył ponad 600 mln zł.

- Rząd dofinansuje gminom transport osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie przeciwko COVID-19, w wysokości 80% średnich kosztów dowozu - powiedział Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

Zapowiedział też, że w każdym województwie odbędzie się kilkadziesiąt wideokonferencji, na których samorządowcy otrzymają informacje od pełnomocników wojewodów ds. szczepień szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.

Lista aktualności