Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

- Na pamięci milionów Polaków, którzy walczyli, cierpieli i ratowali swoich żydowskich sąsiadów budujemy wielką, jasną Polskę  - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Sadownem na Mazowszu.

W trakcie obchodów zorganizowanych przez Instytut Pileckiego, odsłonięte zostały tablice upamiętniające rodzinę Lubkiewiczów, za pomoc okazaną Żydom, oraz mieszkańców gminy Sadowne.

- Jeden bochenek chleba często wystarczał, żeby uratować życie. Ale jeden bochenek stawał się często także przyczyną męczeńskiej śmierci całych polskich rodzin, całych żydowskich rodzin. Takie piekło zgotowali Niemcy na tej ziemi - przypomniał.

Podkreślił, że historia rodziny Lubkiewiczów, pokazuje jak szlachetne postawy obowiązywały wśród Polaków wobec współobywateli. Przez Sadowne przechodziła kolej do Treblinki - miejsca zagłady Żydów z całej Europy. Tym, którym udało się uciec z transportu, mogli liczyć na pomoc okolicznych rodzin.

- Mieszkańcy powiatu węgrowskiego zdali egzamin z człowieczeństwa - powiedział.

Lista aktualności