Musimy skutecznie walczyć ze smogiem

- Polityka antysmogowa będzie jedną z najważniejszych, jakie będziemy chcieli przedstawić podczas zbliżającej się kampanii wyborczej. Nasze dzieci nie mogą być regularnie trute - powiedział Wiceminister Sprawiedliwości, kandydat na Prezydenta Warszawy Patryk Jaki podczas briefingu.

Dodał, że trzy konferencje to 3 pakiety polityki antysmogowej.

- Warszawski Ratusz Rafała Trzaskowskiego i Hanny Gronkiewicz-Waltz bardzo dużo mówi o smogu, tworzy programy, uchwały, ale to wciąż czyny, a nie słowa - oznajmił.

Podkreślił, że w 1700 lokalach własnych miasta, są kopciuchy.

- Ich polityka smogowa to wyłącznie mówienie. Moje konkretne zobowiązanie to likwidacja wszystkich kopciuchów w lokalach miejskich w pierwszym roku prezydentury - zaznaczył.

Zaproponował także bon antysmogowy.

- Utrzymywanie kopciuchów ma podstawy ekonomiczne, wielu osób nie stać na wymianę pieców i opłaty za inny typ ogrzewania. Więc to nie tylko wymiana miejskich pieców, ale i dopłacanie bonem antysmogowym, tym których nie stać na zmianę typu ogrzewania - powiedział.

Punkt trzeci to fundusz przyłączeniowy - miasto będzie dopłacało do przyłączenia do centralnego ogrzewania lub innych systemów. Czwarty to edukacja i promocja polityki antysmogowej, by wszystkie placówki edukacyjne włączyły się do działań organizacji pozarządowych jak alert przeciwsmogowy.

Lista aktualności