Musimy pozbyć się epidemii raz na zawsze

- Moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów jest to dziś jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień zakłada, iż szczepionki będą darmowe, dobrowolne.

Dodał, że obecnie zakontraktowano ponad 60 mln dawek szczepionek od 6 firm.

- Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Zagrożenie nie mija. Sytuacja jest bardzo ciężka, a w wielu krajach wprowadzane są kolejne restrykcje. Choć szczepionka jest na wyciągnięcie ręki, to musimy pamiętać, że wirus wciąż atakuje - mówił.

- Postarajmy się jeszcze trochę wytrzymać i dostosować się do niezwykle ważnego postulatu, jakim jest ograniczenie mobilności. Pandemia nie jest jeszcze zwalczona. Bądźmy odpowiedzialni - apelował.

Minister w KPRM Michał Dworczyk powiedział, że to, czy uda nam się opanować pandemię w 2021 roku, zależy od każdego z nas. 

- Zapraszamy wszystkich do działania w tym wspólnym projekcie, który nie ma barw politycznych - mówił.

Dodał, że Rada Ministrów przyjęła dziś uchwałą Narodową Strategię Szczepień i zachęcił, aby zapoznać się z tym dokumentem.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że szczepienie "jest światłem w tunelu", choć przed nami trudne tygodnie, a trzecia fala jest realnym ryzykiem.

- Będę rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, abyśmy w najbliższym czasie konsekwentnie pozostali w domach i nie odstępowali od reżimu, który utrzymujemy - powiedział.

Lista aktualności