MRPiPS podpisało komunikat ws. waloryzacji rent i emerytur

- Dziś podpisałam komunikat w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 102,86%. Minimalny wzrost emerytury to 70 zł. Najniższa emerytura wyniesie 1100 zł. W największym stopniu ten mechanizm waloryzacji kwotowo-procentowej odczują ci, którzy pobierają najniższe świadczenia - poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej.

Dodała, że prawie 250 nowych domów i klubów dla seniorów może powstać dzięki dofinansowaniu z tegorocznej edycji programu Senior+. Dodała, że do dofinansowania zarekomendowano w sumie 664 oferty.

- 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Na ten cel samorządy wnioskują o dofinansowanie w wysokości 38,1 mln zł. Pozostałe 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść 24,5 mln zł - poinformowała.

Podkreśliła, że całodobowe placówki opieki powinny być pod stałym nadzorem, z związku z tym, zwróciła się o sprawdzenie tych placówek pod kątem spełniania standardów.

- Zwróciłam się do Komendanta Głównego Straży Pożarnej o objęcie takich placówek nadzorem. Apelujemy także, aby o wszelkich nieprawidłowościach powiadamiać odpowiednie służby - oznajmiła.

Lista aktualności