Mamy plan naprawczy, by uratować 9 mld euro

- W połowie listopada, kiedy przejęliśmy stery rządów, zauważyliśmy ze zdumieniem, że ogromna kwota, ok. 9 mld euro (czyli ok 40 mld zł), jest zagrożona jeśli chodzi o możliwości jej wydatkowania. Ta kwota jest bliska deficytowi budżetu państwa, większa niż roczne wydatki na politykę obronną - powiedział Wicepremier i Minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas konferencji zorganizowanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

 Wicepremier zapewnił, że rząd zrobi wszystko by zachować zagrożoną kwotę.

- Podjęliśmy prace z najwyższym priorytetem. (…) Robiliśmy wszystko, by nie utracić tych pieniędzy, by jak największą część tych środków wykorzystać na różne programy. Nie mogliśmy pozwolić na stratę, bo pracują one na naszą gospodarkę. (…) Przygotowaliśmy cały plan naprawczy. Został on zatwierdzony przez Radę Ministrów 8 grudnia 2015 - mówił Mateusz Morawiecki.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński określił, jakie środki zostaną podjęte przez rząd. Wyjaśnił też, że program naprawczy składa się z kilku etapów.

- Pierwszy etap realizujemy w tym roku. Chcemy mieć jak najwięcej pieniędzy wydanych jeszcze teraz, w fakturach. W przyszłym roku będzie drugi etap - certyfikowania wydatków i ich rozliczania. Następnie jest audyt wewnętrzny i dopiero w marcu 2017 roku przedstawimy ostateczne rozliczenie z Komisją Europejską. Wtedy będziemy znali sumę uratowanych pieniędzy - poinformował.

- Rząd przystępuje do ratowania pieniędzy - powiedziała obecna na konferencji Rzecznik Rządu Elżbieta Witek.

Fot. KPRM

Lista aktualności