Mamy konkretne propozycje dla nauczycieli

- Wczoraj podpisaliśmy porozumienie z „Solidarnością”, które to gwarantuje m.in. wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Chcemy po raz kolejny zaapelować i zaprosić ZNP i FZZ do prowadzenia rozmów. Powinniśmy je kontynuować i przede wszystkim myśleć o uczniach - o tym, że przed nimi ważne egzaminy - mówiła Wicepremier Beata Szydło podczas konferencji prasowej w KPRM.

Przedstawiła 5 punktów porozumienia pomiędzy stroną rządową i stroną związkową. To podwyżka od września tego roku, dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkuset złotowej stawki dodatku za wychowawstwo, zmiany w systemie oceniania nauczycieli.

- Zaproponowaliśmy nauczycielom przyspieszenie i zwiększenie podwyżek od września bieżącego roku - podkreśliła.

Zaznaczyła, że Rząd zaproponował takie zmiany, które po pierwsze - są możliwe, po drugie - wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska nauczycielskiego, po trzecie - gwarantują rozwój polskiej szkoły.

- Jesteśmy otwarci na dialog. Apelujemy o zapewnienie młodzieży spokoju w czasie egzaminów, by nie musieli oni przeżywać dodatkowych, niepotrzebnych stresów - powiedziała.

Minister w KPRM Michał Dworczyk dodał, iż „mamy do czynienia z realnymi podwyżkami, a przedstawione kwoty to konkretne pieniądze, które zasilą grupy nauczycieli”.

- Idziemy w kierunku europejskich wynagrodzeń, ale tez innych europejskich rozwiązań oświatowych - podsumował.

Lista aktualności