Kolejna partia szczepionek w Polsce

- Łącznie do Polski dotarło 670 tysięcy dawek szczepionki firmy Pfizer. Trwa ich dystrybucja, dzisiaj do wieczora 200 tysięcy dotrze do szpitali węzłowych szczepiących grupę zero - powiedział Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w KPRM.

Dodał, że do wczoraj, do godz. 18:00, zaszczepiono 50 391 osób.

- Mamy 7517 zespołów szczepionych i 6027 zgłoszonych punktów medycznych, które będą przeprowadzały szczepienia. Od dzisiaj zaczynamy publikować dane dot. liczby osób zaszczepionych i dystrybucji szczepionek. Będą one przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia - oznajmił.

Jak wspomniał, każda dostawa, która trafia do Polski dzielona jest na dwie części: pierwsza trafia do szpitali, a druga pozostaje magazynowana, aby pacjent miał pewność, że dostanie drugą dawkę z tej samej serii.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaapelował, aby okres najbliższych dwóch tygodni potraktować jak kwarantannę i przestrzegać wprowadzonych obostrzeń.

- Najważniejsze w tej chwili jest to, jaki będzie skutek epidemiczny minionych Świąt i Sylwestra. Zadecyduje to o tym, co będziemy robić po 17 stycznia - podkreślił.

- Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego dokonaliśmy przeglądu obostrzeń i chcemy zaproponować pewne złagodzenie obostrzenia - dopuścić możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8.00-16.00 bez opieki ze strony dorosłych - mówił.

Odniósł się także do „afery szczepionkowej”.

- Dzisiaj kontrolerzy NFZ weszli do jednostki, która wykonywała szczepienia na rzecz WUM. Analizujemy proporcję zaszczepionych osób spoza grupy "0", zweryfikujemy, kiedy były wystosowane skierowania na te szczepienia - powiedział.

Lista aktualności