Jesteśmy dumnym narodem i wiemy, ile kosztuje wolność

- Aby europejski projekt mógł iść naprzód, trzeba wzmocnić jego demokratyczną legitymację. Można nazywać to populizmem, ale trzeba sobie zadać pytanie: czy odpowiedź na oczekiwania obywateli to rzeczywiście populizm, czy może istota demokracji - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Europy.

Dodał, że jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej, „chcemy jak najmocniej wpisać się w poszukiwanie konstruktywnego dla niej programu”.

- Jak każdy naród Europy, mamy swoje oczekiwania, ale i wiele do zaoferowania. Polityka spójności, ambitna walka z nierównościami to sytuacja win-win i dla krajów założycielskich, i dla wszystkich innych członków Unii - oznajmił.

Stwierdził, że dzielące różnice pomiędzy państwami członkowskimi nie mogą przysłaniać wspólnego celu - bezpieczeństwa obywateli i rozwoju ekonomicznego.

- Europejska integracja to jedna z najlepszych idei nie tylko w historii Europy, ale i świata. Unia bezpieczna to Unia zdająca sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań i potrafiąca odpowiedzieć na nie jednym głosem - oznajmił.

Podkreślił, że Polska udowodniła, iż da się walczyć z oszustami podatkowymi, „potrzeba tylko determinacji, określenia celu, a potem sprawnego, profesjonalnego działania”.

- To także nasza oferta dla Europy - skuteczne, sprawdzone w praktyce rozwiązania prawne - stwierdził.

Jak zaznaczył, właściwym instrumentem do walki z nierównościami jest inwestycja w kapitał ludzki, a przykład Polski przez ostatnie 2,5 roku pokazuje, że właściwa strategia potrafi zmienić rzeczywistość społeczną i gospodarczą.

Lista aktualności