Europosłowie PiS przeciwko podwójnym standardom KE

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE odbyła się dyskusja z udziałem pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na temat rządów prawa w Polsce. W imieniu delegacji PiS głos w dyskusji zabrali Europosłowie Jadwiga Wiśniewska i Zbigniew Kuźmiuk.

J. Wiśniewska podkreśliła, że po raz kolejny Parlament Europejski zajmuje się rzekomo zagrożoną demokracją w Polsce, gdyż opozycja w dalszym ciągu nie może pogodzić się z przegraną w wyborach i buduje fałszywy obraz Polski na forum UE.  

- O Polsce decydują Polacy. Powinni Państwo uszanować demokratyczne wybory, których dokonali Polacy - wzywała.

Europoseł PiS odniosła się także do zarzutu o zróżnicowanym wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn. 

- Funkcjonuje on w co najmniej 8 państwach - to jest wybór a nie przymus - zaznaczyła.

Z. Kuźmiuk podkreślił, że wbrew podnoszonym na forum PE zarzutom Trybunał Konstytucyjny w Polsce nie został sparaliżowany. 

- Od stycznia do września rozstrzygnął ok. 400 spraw. Działa normalnie - podkreślił. 

Odniósł się także do kwestii wieku emerytalnego, wskazując, że skoro obniżono go dla innych pracowników, to trudno, aby te przepisy nie obejmowały również sędziów. 

- To byłaby dyskryminacja. We Francji dekretami ogranicza się prawa pracownicze, Hiszpania jest na pograniczu rozpadu, aresztowano kilkunastu ministrów rządu Katalonii i nie ma reakcji Komisji. To są podwójne standardy i jeśli KE będzie dalej szła tą drogą, będzie rozsadzała UE od środka - powiedział.

Lista aktualności