Dane demograficzne UE stają się poważnym problemem, którego nie możemy lekceważyć

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE (EMPL) została przegłosowana opinia na temat odwrócenia trendów demograficznych w regionach UE z wykorzystaniem instrumentów polityki spójności autorstwa Eurodeputowanej PiS, Elżbiety Rafalskiej.

Elżbieta Rafalska wskazała, że wiele regionów w Europie stoi przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, szczególnie tendencje demograficzne wywarły widoczny wpływ na warunki przestrzenne mniej rozwiniętych, wiejskich i poprzemysłowych obszarów miejskich UE, a także obszarów najbardziej oddalonych lub górskich, z których wszystkie są zagrożone wyludnieniem.

- Oprócz bardzo słabo zaludnionych najbardziej wysuniętych na północ regionów UE, wiele innych boryka się ze starzeniem się ludności i problemem depopulacji. Ponadto, podczas gdy obecne tendencje wskazują na masową urbanizację i koncentrację ludności w najbardziej rozwiniętych regionach, z danych wynika, że w jednym regionie na trzy nastąpi spadek liczby ludności w latach 2008–2030 - powiedziała.

Eurodeputowana stwierdziła, ze polityka spójności może odegrać ważną rolę we wspieraniu regionalnej adaptacji do zmian demograficznych oraz promować środki mające na celu zniwelowanie ryzyka pogłębiania się różnic w rozwoju między regionami, ze względu na konsekwencje tych zmian demograficznych: na przykład poprzez poprawę dostępności infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej na obszarach wiejskich i szczególnie zagrożonych depopulacją rozwój umiejętności, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności cyfrowych, czy rozwój teleopieki i telemedycyny.

- Demografia powinna być uwzględniana we wszystkich politykach budżetowych jako jeden z priorytetów, a fundusze unijne mogłyby dobrze służyć zwiększeniu dostępności infrastruktury publicznej dla potrzeb osób starszych, rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych - zauważyła. 

Sprawozdawczyni EKR podkreśliła, że zwłaszcza w kontekście trwającej pandemii COVID-19 fundusze europejskie powinny maksymalnie wspierać regiony w zapobieganiu takim zjawiskom jak wykluczenie komunikacyjne, cyfrowe czy brak dostępu do podstawowych usług zdrowotnych czy edukacyjnych. 

Eurodeputowana Elżbieta Rafalska zwróciła też uwagę na potencjał srebrnej gospodarki, zachęcając państwa członkowskie do większego korzystania z tego ogromnego kapitału ludzkiego.

- Europa starzeje się od lat. Nasze dane demograficzne stają się poważnym problemem, którego nie możemy lekceważyć. Unia musi wziąć to pod uwagę - podsumowała Europosłanka.

Lista aktualności