#CzasLokalnychInwestycji

- Dziś przedstawiamy Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Będziemy angażować ponad 12 mld złotych. Każde miasto i wieś ma różne potrzeby, ale zasada naszego działania jest jedna - solidarność. Chcemy, aby Polska była jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla przedsiębiorców - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Pieniądze te mają zostać przeznaczone np. na działalność szkół, budowę i remonty mostów, modernizację szpitali, likwidację szkód powodziowych, budowę i modernizację dróg oraz ścieżek rowerowych, a także inne działania lokalne.

- Dlatego to zwłaszcza w powiatach, gminach, które pozyskują mniej środków, rząd przeznacza największe środki na realizację projektów, które pomogą w produktywności gospodarki polskiej i ochronie miejsc pracy - tłumaczył Premier.

- Wiążemy z tym programem ogromne nadzieje. To plan strategiczny równomiernego rozwoju naszego kraju i wierzę, że będzie on doskonałym przykładem współpracy rządu z samorządem - powiedział Minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Poinformował, że z inicjatywy MSWiA zgłoszony został pomysł, aby wydzielić specjalny fundusz dla wsi, gdzie były PGR-y.

- Na ten cel przeznaczymy 250 mln złotych. Są to bardzo biedne miejscowości, gdzie roczne fundusze na inwestycje są skromne, często brakuje na wkład własny. To będą środki na rewitalizację, na rozbudowę, modernizację kanalizacji, na przyłącza do sieci gazowych, na budowę np. remiz, bibliotek, obiektów sportowych - wyjaśnił.

Lista aktualności