Chcemy być częścią gospodarki światowej

- Kongres „100 Lat Polskiej Gospodarki" to niezwykle cenna inicjatywa. Prezentuje w jaki sposób odczytać 100 lat od strony życia gospodarczego i jej ewolucji w naszym kraju - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu.

Dodał, że dzisiaj szczególnie podkreślana jest rola suwerenności gospodarczej.

- Suwerenność gospodarcza, ale nie rozumiana jako autarkia, czy budowanie barier, tylko polegająca na tym, że kierunek polityki gospodarczej jest dostosowany do możliwości, do bagażu przeszłości, który niesiemy ze sobą, ale też ukierunkowany na szanse i aspiracje przyszłości - mówił.

Podkreślił, jak ważny jest Plan Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Chcemy być częścią gospodarki światowej.  Wskazujemy, że dojrzałe państwa zachodnie i niektóre wschodnie potrafią koordynować konkurencję oraz współpracę. Kładziemy duży nacisk na nasze programy strategiczne, alokację środków na innowacyjność - oznajmił.

Zwrócił się także z życzeniami do uczestników Kongresu.

- Życzę Państwu, żebyśmy czerpiąc z lekcji gospodarczych ostatnich lat, potrafili wspólnie odczytać znaki przyszłości i zbudować założenia polityki gospodarczej w taki sposób, by następne 20 i 100 lat były dla nas historią wspaniałego rozwoju - podsumował.

Lista aktualności