Chcemy budować dobrą szkołę razem z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami

- Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia reformy edukacji. Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw, teraz zostaną one skierowane do Sejmu - powiedziała Premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską w KPRM. - Mamy na to pieniądze zabezpieczone w budżecie - dodała.

- Przygotowaliśmy pełną informację na temat wprowadzanych zmian. O te zmiany będziecie mogli państwo pytać w kuratoriach, a wojewodowie zobowiązani zostaną do organizowania spotkań. (…) Do każdej szkoły zostanie dostarczony pakiet informacyjny - zapowiedziała.

Beata Szydło podkreśliła, że wprowadzane zmiany to wspólna odpowiedzialność.

- To nasza wspólna odpowiedzialność nie tylko za polską szkołę, nie tylko za polską edukację i naukę, ale też za naszą wspólną przyszłość, bo od tego jak ta szkoła będzie funkcjonowała zależy przyszłość naszej Ojczyzny - mówiła.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska potrzebuje tej reformy. 

- To jest reforma trudna, ale Polska jej potrzebuje. Daje szansę, że polska szkoła będzie bezpieczna, dobra i nowoczesna. To reforma potrzebna naszej przyszłości i dlatego potrzebujemy wsparcia wszystkich środowisk - samorządowców, nauczycieli, pedagogów, rodziców. Dla nas rzeczą najcenniejsza jest los i przyszłość dziecka - zaznaczyła Premier.

Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, przybliżyła szczegóły projektu reformy edukacji.

 - Przez ostatnie dwa miesiące tworzyliśmy tę ustawę, przyjęliśmy około 100 uwag od różnych podmiotów. Setki spotkań podsumowaliśmy debatą w Toruniu, która zaowocowała przedstawieniem ustawy 16 września. Dziś projekt przyjęła Rada Ministrów. (…) Chcemy odbudować znaczenie liceów oraz szkolnictwo zawodowe, dokończyć proces łączenia podstawówek i gimnazjów, skończyć z przerywaniem etapów kształcenia, a także wesprzeć małe szkoły. Chcemy podnieść jakość kształcenia przez poprawę nauczania przedmiotowego, a także chcemy unowocześnić polskie szkoły. Wsłuchujemy się w głosy międzynarodowych badań, które mówią, że polski uczeń nie lubi szkoły i nie widzi w niej inwestycji w przyszłość. Czas to zmienić - oświadczyła. - Od 2017 r. chcemy uruchomić szkoły branżowe, w których pracodawcy będą współpracowali nad programem nauczania i będą także egzaminatorami. Chcąc budować dobrą szkołę, chcemy być razem z nauczycielami, samorządowcami i rodzicami - powiedziała Minister Zalewska.

Lista aktualności