212 mld zł na rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki

- Niezwykle ważne jest, aby w obecnym czasie dbać o zdrowie publiczne, zdrowie naszych obywateli, ale musimy troszczyć się także o gospodarkę. Reakcja naszego rządu jest natychmiastowa - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podkreślając wagę amortyzacji skutków pandemii.

Podczas konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej poinformował, że wprowadzony zostanie pakiet antykryzysowy, szacowany na to około 212 miliardów złotych. Pakiet podzielony zostanie na 5 głównych części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

- Pierwszy to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy. Państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. Kilka milionów ludzi będzie bezpieczniejsze na rynku pracy. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - oznajmił.

Drugi filar skierowany jest do przedsiębiorców i zakłada m.in. gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego.

Jak wyjaśnił Premier, pakiet pomocowy ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, aby mogły one odbudować swój zamówienia i produkcję po opanowaniu sytuacji związanej z koronawirusem.

Kolejną kwestią jest wsparcie dla służby zdrowia.

- To co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem - poinformował.

Czwartym filarem pakietu jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat.

- Rząd chce, aby UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen - oznajmił.

Ostatnim filarem są inwestycje publiczne.

- Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali - zaznaczył.

Prace nad projektem będą kontynuowane na spotkaniu roboczym członków rządu w formie wideokonferencji.

Lista aktualności