18 mln Polaków skorzysta na Polskim Ładzie

W Warszawie 5 stycznia odbyła się konferencja z udziałem Rzecznika Rządu Piotra Müllera, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażeja Pobożego, Wiceministra Edukacji i Nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz Wiceministra Finansów Jana Sarnowskiego. Podczas konferencji zostały omówione szczegółowo korzyści wynikające z Polskiego Ładu dla Polaków.

- 18 mln obywateli na tej reformie zyskuje, 90 proc. osób na tej reformie korzysta lub jest dla nich neutralna - powiedział.

Zaznaczył, jakie korzyści finansowe otrzymają Polacy poprzez Polski Ład.

- W 2022 roku rozpoczęliśmy wdrażanie dużej reformy podatkowej Polski Ład, która ma zapewnić, że 17 mld zł dodatkowych środków finansowych pozostanie w portfelach Polaków - informował.

Wspominał, że na bieżąco zostaną rozwiązane nieprawidłowości związane z obecnym systemem naliczania wynagrodzenia.

- Dokonamy korekt rozporządzenia Ministra Finansów, aby wszystkie osoby, które mają nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia, otrzymały wyrównania już w lutym i by nie było żadnych wątpliwości, że korzystają one na zmianach podatkowych - oznajmił.

Wiceminister MSWiA Błażej Poboży podkreślił, że wszystkie nieścisłości, które dotyczyły wynagrodzeń pracowników mundurowych są wyjaśniane.

- Pracownicy mundurowi otrzymują swoje uposażenia z początkiem miesiąca i mogło się zdarzyć, że u nich jako pierwszych ujawniły się pewne nieścisłości. Monitorujemy sytuację i deklarujemy, że te wynagrodzenia będą wyrównane w kolejnym miesiącu - zaznaczył.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski omówił szczegółowo korzyści płynące z Polskiego Ładu dla nauczycieli.

- Żaden nauczyciel, który miesięcznie zarabia do 12 800 zł na Polskim Ładzie nie straci. Nauczyciel stażysta rocznie zarobi więcej o 1700 zł, nauczyciel kontraktowy o 1400 zł więcej, nauczyciel mianowany o blisko 500 zł więcej - wyliczył.

Wiceminister Jan Sarnowski zaznaczył, że na zmianach podatkowych wynikających z Polskiego Ładu skorzysta około 18 mln Polaków.

- Podatki zmniejszą się dla ok. 18 mln Polaków - to 70% pracowników. Dla kolejnych 20% pracowników obciążenie podatkiem i składką nie ulegnie zmianie. 90% podatników albo skorzysta na zmianach Polski Ład, albo będą dla nich neutralne - powiedział.

Lista aktualności